Leider ist der Eintrag nur auf Polnisch und Britisches Englisch verfügbar. Der Inhalt wird in der Standard-Sprache dieser Website angezeigt. Sie können einen Link anklicken, um zu einer anderen verfügbaren Sprache zu wechseln.

Roksana Kwaśnikowska

 

Jest studentką ostatniego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i kształci się pod kierunkiem prof. Jana Staniendy. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Międzynarodowego Konkursu im. Ludwiga van Beethovena w Hradec, Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach, Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Oleha Krysy we Lwowie, Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego i Heinricha Wilhelma Ernsta we Wrocławiu, Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Eugenii Umińskiej w Krakowie, Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Muzyków im. Petara Konjovica w Belgradzie, Międzynarodowego Konkursu im. Paula Hindemitha w Berlinie, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Jaroslawa Kociana w Usti nad Orlicą oraz wielu innych.

 

W roli solistki występowała z orkiestrami Filharmonii Lwowskiej, Krakowskiej, Koszalińskiej, Zabrzańskiej, orkiestrą „Wratislavia”, orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, orkiestrą symfoniczną w Zamościu, orkiestrą kameralną „The Crew” oraz Baltic Neopolis Orchestra. Występowała podczas wielu festiwali m.in. „Letnie koncerty na Grochowskiej” w Warszawie, „Kyoto International Music Students Festival” w Japonii, „Wieczory w Arsenale” we Wrocławiu, „Chopiniana” w Płocku, Europejski Festiwal Muzyki w Otwocku. Wystąpiła także na koncertach z cyklu „Środa młodych” w sali kameralnej NOSPR w Katowicach. Zagrała również w Polskim Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku oraz dwukrotnie wystąpiła w Carnegie Hall. Występowała także na koncertach we Francji, Estonii, Włoszech, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Kanadzie, Chinach oraz Korei Południowej. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, wśród których można wymienić Morningside Music Bridge w Calgary, International Summer Academy of the mdw, International Summer Academy Cervo, Europejskie Warsztaty Muzyczne w Kołobrzegu.

 

Jej zamiłowanie do skrzypiec nie ogranicza się tylko do roli solistki. Aktywnie i z wielką radością udziela się w roli kameralisty oraz muzyka orkiestrowego. Gdy wychodzi na scenę jej najgłębszym pragnieniem jest przekazywanie emocji zawartych w muzyce. Od trzech lat Roksana współpracuje z wybitną pianistką Joanną Kacperek. Od 2013 roku jest członkiem zespołu „Chopin Piano Quintet”, z którym w 2016 roku nagrała płytę. Od 2017 roku jest członkiem nowej orkiestry „Uncover Soloists” a także koncertmistrzem orkiestry „Chopin Chamber Orchestra”. Za osiągnięcia artystyczne Roksana trzykrotnie otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina oraz nagrodę „Młoda Artystka Roku 2011”. Otrzymała także stypendium fundacji „Pro Polonia Society”. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwukrotną stypendystką programu MKiDN „Młoda Polska”.