Mietek Szcześniak

 

urodził się w Kaliszu. Już jako sześciolatek śpiewał w zespole „Ikary”, a jako nastolatek rozpoczął współpracę z wrocławskim zespołem „Funk Factory”, z którym w 1984 roku zarejestrował swe pierwsze nagrania dla Polskiego Radia w Szczecinie. Występował w przeglądach piosenki m.in. „Śpiewać każdy może” i w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu, a w 1985 roku pojawił się w konkursie Debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar za piosenkę „Przyszli o zmroku” (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan). W 1987 r. rozpoczął studia w Katowicach, na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, oraz wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Jamboree z zespołami Walk Away i Sławomir Kulpowicz Group. W 1989 roku zaśpiewał na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’89, gdzie zdobył główną nagrodę Bursztynowego Słowika oraz Nagrodę Dziennikarzy. Brał udział w wielu festiwalach, m.in.: Festiwal Złoty Orfeusz w Bułgarii – I miejsce oraz nagroda Mister Elegantiarum, Festiwal Intertalent w Austrii – I miejsce i Grand Prix, Festiwal Cesme w Turcji – I miejsce, oraz FIDOF w Nashville w USA – Złota Płyta Miasta Muzyki.

 

Jego debiutancki album „Niby nowy” ukazał się w 1990 roku. Przez kolejne dwa lata występował z recitalem, w którym znalazły się standardy jazzowe, soul i blues. Od 1993 roku związał się z nurtem muzyki chrześcijańskiej, rozpoczął współpracę z grupą New Life M oraz chórem Deus Meus. Z towarzyszeniem obu składów wydał łącznie sześć płyt. W 1997 roku podpisał kontrakt z koncernem Pomaton EMI. Pierwszym jego owocem był album „Czarno na białym”. W 1999 roku nagrał z Edytą Górniak utwór „Dumka na dwa serca” do filmu „Ogniem i mieczem” (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan), a 29 maja reprezentował Polskę w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Eurowizja ’99 w Izraelu, piosenką „Przytul mnie mocno” (muz. Seweryn Krajewski, sł. Wojciech Ziembicki).

 

W 2006 roku powstał międzynarodowy projekt „Poland. Why Not?”. Do Polski zaproszono najsłynniejszych kompozytorów oraz producentów muzycznych ze Stanów Zjednoczonych. Twórców największych światowych przebojów takich artystów jak: Celine Dion, Whitney Houston, Barbara Streisand. Do udziału w tej muzycznej produkcji, obok innych polskich artystów został zaproszony również Mieczysław Szcześniak, gdzie wspólnie z Wendy Walkman, zdobywczynią nagrody Grammy za kompozycje „Save The Best For Last” z repertuaru Vanessy Williams, wziął udział w specjalnym koncercie podczas którego zaprezentował utwór „Never Be The Same”, który został zarejestrowany na płycie DVD i wydanym jako krążek na zachodnim rynku muzycznym.