Krzysztof Herdzin Trio

 

Chociaż nazwisko Herdzina – kompozytora, aranżera, dyrygenta – pojawia się ostatnimi laty w mediach nader często, to rzadko zdarza się okazja, by spotkać się z Herdzinem-jazzmanem i jego Triem.

 

Herdzin, nagrywając z Cezarym Konradem i Zbigniewem Wegehauptem płytę „Live in Tygmont” (2004), stworzył jedno z najciekawszych w naszym kraju klasycznych triów jazzowych. Wszędzie wywołuje ono zachwyt słuchaczy i podziw krytyków muzycznych. Ale, ponieważ Herdzin jest cenionym mistrzem także na wielu innych muzycznych płaszczyznach, siłą rzeczy dyrygowanie, komponowanie oraz praca aranżerska i producencka zepchnęły na margines funkcjonowanie zespołu.

 

Od kilku lat Trio występuje w odnowionym składzie, z fantastycznym basistą młodszego pokolenia, Robertem Kubiszynem.

 

Tym, co ujmuje odbiorców wszystkich koncertów z udziałem tria Krzysztofa Herdzina, jest niezwykły rodzaj interakcji zachodzącej pomiędzy muzykami – ta trójka pasjonuje się bowiem tymi samymi gatunkami, słucha podobnych artystów, grywa ze sobą w różnych konfiguracjach od wielu lat. Są jak jeden organizm odbierający na tych samych falach, rozumiejący się bez słów, w niezwykły sposób reagujący na wszelkie zwroty muzycznej akcji. Muzycy w swoim instrumentalnym dialogu z lekkością przekraczają granice utartych jazzowych ścieżek, łamiąc zasady klasycznych harmonii i rytmów.