Thomas Dobler

 

ten szwajcarski wibrafonista klasyczny i jazzowy urodził się w 1978 r. w Zurychu. Dzięki swojej modernistycznej i wirtuozowskiej technice rozwinął on niezwykle ekspresyjną sztukę gry na wibrafonie. Jako solista znakomicie czuje się w przeróżnych stylach muzycznych: od baroku, przez muzykę klasyczna, jazz aż po muzykę afro-kubańską.

 

Thomas Dobler studiował klasyczną perkusję w Hochschule der Künste w Zurychu, jak również wibrafon i marimbę w Conservatoire CNR w Strasburgu.

 

W roku 1998 wygrał Międzynarodowy Konkurs CHAIN na interpretację muzyki współczesnej. W latach 1996-2007 współpracował z wieloma szwajcarskimi orkiestrami symfonicznymi (np. z Tonhalle-Orchester Zürich), jak również w wieloma międzynarodowymi zespołami kameralnymi. Występuje na wielu renomowanych festiwalach, jak np. Menuhin Festival w Gstaad, BBC Proms w Londynie i Lucerne Festival. W tym czasie był także członkiem wielu zespołów jazzowych i skomponował muzykę do kilku słuchowisk dla szwajcarskiego radia DRS.

 

Od roku 2008 kieruje różnymi projektami jazzowymi, z którymi odbył wiele tournée po Europie i Afryce. Odbywało się to we współpracy z takimi muzykami, jak Kenny Drew Jr. (p), Reggie Johnson (b), Sangoma Everett (d), George Robert (sax), przy okazji projektów „Ayekoos Drummers of Ghana“, „A Tribute To Astor Piazzolla“, „Thomas Dobler’s New Baroque“ i wieloma innymie.

 

Jako solista występował m.in. z Orkiestrą Symfoniczna MDR w Lipsku, Zuryską Orkiestrą Kameralną, Camerata Bern, Düsseldorf Festival Orchestra, czy orkiestrą Musikkollegium Winterthur.

 

W roku 2009 zdobył nagrodę „Swiss Jazz Award“ a w roku 2011 uznany został za jednego z najlepszych wibrafonistów wg plebiscytu „Jazz Stadion“ w USA.

 

Thomas Dobler jest profesorem Haute Ecole de Musique w Lozannie oraz w Musikhochschule w Lucernie.