Agata Igras

 

Agata Igras to absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie fletu prof. E. Dastych-Szwarc. Studia podyplomowe odbyła w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia), w klasie prof. R. de Reede i T. Roorda. Laureatka wielu konkursów muzyki solowej i kameralnej. Wieloletnia stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem J. Bakera, W. Bennetta, R. Aitkena, J-C. Gerarda.

 

Współpracowała jako muzyk orkiestrowy oraz solistka z czołowymi polskimi orkiestrami m.in.: Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Polską Filharmonią Kameralną, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Wratislavia, Śląską Orkiestrą Kameralną, a także z orkiestrą Sinfonia Varsovia, gdzie przez kilka lat była pierwszą flecistką. Gościnnie zasiada jako pierwsza flecistka w orkiestrze Sinfonietta Cracovia. Dokonała licznych nagrań płytowych, radiowych, telewizyjnych oraz muzyki do spektakli teatralnych. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą ( Peru, Gruzja, Niemcy, Estonia, Wielka Brytania, Turcja, Izrael), będąc m.in. współzałożycielką zespołu Gruppo di Tempera.

 

Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną – jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, prowadzi także klasę fletu w Akademii Sztuki w Szczecinie. Jej debiutancka płyta FANTAISIE, wydana przez DUX, została nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk 2010, w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W listopadzie 2010, również nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się kolejna płyta artystki z muzyką kameralną Bohuslava Martinů, nominowana do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Muzyka Kameralna, wyróżniona we Francji nagrodą Clef de ResMusica.

 

W grudniu 2013 obroniła tytuł doktora sztuki muzycznej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

 

Często zasiada jako juror w konkursach fletowych oraz jest zapraszana do prowadzenia warsztatów w Polsce i poza jej granicami.