Roksana Kwaśnikowska

 

Jest studentką III roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i kształci się pod kierunkiem prof. Jana Staniendy. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. E. Umińskiej, Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Muzyków im. P. Konjovica, Międzynarodowego Konkursu im. P. Hindemitha, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. J. Kociana, Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej oraz wielu innych.

 

W roli solistki występowała z orkiestrami Filharmonii Krakowskiej, Koszalińskiej, „The Crew” oraz Baltic Neopolis Orchestra. Największym przeżyciem były dla niej występy w Carnegie Hall w Nowym Jorku w 2011 i 2012 r. Również w 2012 r. zagrała koncert w Polskim Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku. Wystąpiła z solowym recitalem podczas festiwalu „Letnie koncerty na Grochowskiej” w Warszawie, którego organizatorem jest Sinfonia Varsovia. Wystąpiła także na koncercie z cyklu „Środa młodych” w sali kameralnej NOSPR w Katowicach. W maju 2015 roku wraz z pianistką Joanną Kacperek wystąpiła na koncercie podczas „Kyoto International Music Students Festival” w Japonii. W 2012 r. brała udział w mistrzowskim kursie Morningside Music Bridge w Calgary.

 

Jej zamiłowanie do skrzypiec nie ogranicza się tylko do roli solistki. Od 2013 r. jest członkiem odnoszącego sukcesy zespołu „Chopin Piano Quintet”, z którym wystąpiła m.in. podczas Europejskiego Festiwalu Muzyki w Otwocku, na Festiwalu „Wieczory w Arsenale” we Wrocławiu, w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, w ramach cyklu „Filharmonia Konesera”. W lipcu bieżącego roku zespół nagra płytę.

 

Za osiągnięcia artystyczne otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina „Młoda Artystka Roku 2012”. W grudniu 2014 r. otrzymała stypendium Fundacji Pro Polonia Society. Jest dwukrotną stypendystką programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.