Hinrich Alpers

 

„…muzyk wielkiego kalibru. Zapamiętajcie to nazwisko: Hinrich Alpers.” (The New York Sun, marzec 2008).

 

Niemiecki pianista, zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Beethovenowskiego TELEKOM w Bonn (Niemcy) oraz zdobywca tytułu Laureata na Honens International Piano Competition rzeczywiście sprostał oczekiwaniom, które pokładał w nim recenzent. Zadziwiająca dojrzałość i wszechstronność tego młodego artysty, którego gra jest pełna młodzieńczej energii i głębokiej powagi, w widoczny sposób wypływa z jego wnętrza i wszechstronnego zrozumienia muzyki.

 

Występuje podczas recitali, jako solista na koncertach z orkiestrą, kameralista oraz w programie Lieder Alive! Collaboration podczas licznych festiwali i wydarzeń w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w wielu innych krajach. Koncertował na takich festiwalach, jak Klavier-Festival Ruhr, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Beethovenfest Bonn czy Ottawa Chamber Music Festival. Występował w Filharmonii Berlińskiej i w Gasteig w Monachium, jest również artystycznym doradcą Ottawa Chamber Music Festival.

 

Jego repertuar obejmuje utwory z żelaznej literatury pianistycznej, jak komplet sonat i koncertów fortepianowych Beehovena i komplet wszystkich pięciu koncertów fortepianowych Rachmaninowa. Powyższe utwory wykonuje w cyklach, gra również wszystkie dzieła Schumanna I Ravela. Jest namiętnym wykonawcą utworów kompozytorów Drugiej Szkoły Wiedeńskiej (Schönberg, Berg, Webern), dzieł Karola Szymanowskiego oraz późnych utworów Skriabina. Często sięga po muzykę Johna Cage’a, włącznie z monumentalnymi „Sonatami i interludiami” na fortepian preparowany, które wykonuje z pamięci.

 

Od wieku nastoletniego jest zagorzałym badaczem i wykonawcą utworów Rudiego Stephana, który zginął tragicznie w wieku 28 lat w czasie I Wojny Światowej. Efekt tej pasji uwieczniony zostanie w 2017 roku na podwójnym krążku dla wytwórni SONY. Jego ostatnie CD, zawierające dzieła wszystkie Maurycego Ravela, wydane zostało w roku 2015 przez wytwórnię honens, które już w roku 2008 wydało jego debiutancką płytę z utworami Schumana.

 

W roku 2010 w swoim rodzinnym mieście, Uelzen (Niemcy), Hinrich Alpers powołał do życia własny coroczny festiwal połączony z kursami mistrzowskimi – “International Summer Academy Lüneburger Heide”, który pozwala zetknąć się ponad 30 młodym solistom z całego świata ze znakomitymi kameralistami, pedagogami oraz orkiestrą kameralną. W roku 2017 przekształci tę Akademię w roczny program zajęć weekendowych, specjalistycznych wykładów oraz działalności koncertowej.

 

Hinrich Alpers od wczesnego dzieciństwa uczył się u prof. Bernda Goetzke w Hanowerze, spędził również rok w Juilliard School pod kierunkiem Jerome’a Lowenthala. Dziś jest wykładowcą na trzech uczelniach berlińskich – University of the Arts, Hanns Eisler School of Music oraz Barenboim-Said Academy.

 

Od roku 2007 posiada tytuł Artysty Steinway’a. Mieszka w Berlinie, oddaje się pasji do natury i nauki, angażuje czasem w kulinarne eksperymenty i słucha wszystkiego od muzyki chóralnej epoki renesansu do jazzu z XXI wieku.