Hinrich Alpers

 

„…muzyk wielkiego kalibru. Zapamiętajcie to nazwisko: Hinrich Alpers.” (The New York Sun, marzec 2008).

 

Niemiecki pianista, zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Beethovenowskiego TELEKOM w Bonn (Niemcy) oraz zdobywca tytułu Laureata na Honens International Piano Competition rzeczywiście sprostał oczekiwaniom, które pokładał w nim recenzent. Zadziwiająca dojrzałość i wszechstronność tego młodego artysty, którego gra jest pełna młodzieńczej energii i głębokiej powagi, w widoczny sposób wypływa z jego wnętrza i wszechstronnego zrozumienia muzyki.

 

Występuje podczas recitali, jako solista na koncertach z orkiestrą, kameralista oraz w programie Lieder Alive! Collaboration podczas licznych festiwali i wydarzeń w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w wielu innych krajach. Koncertował na takich festiwalach, jak Klavier-Festival Ruhr, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Beethovenfest Bonn czy Ottawa Chamber Music Festival. Występował w Filharmonii Berlińskiej i w Gasteig w Monachium.

 

Jego repertuar obejmuje utwory z żelaznej literatury pianistycznej, jak komplet sonat i koncertów fortepianowych Beehovena i komplet wszystkich pięciu koncertów fortepianowych Rachmaninowa. Powyższe utwory wykonuje w cyklach, gra również wszystkie dzieła Schumanna I Ravela. Jest namiętnym wykonawcą utworów kompozytorów Drugiej Szkoły Wiedeńskiej (Schönberg, Berg, Webern), dzieł Karola Szymanowskiego oraz późnych utworów Skriabina. Często sięga po muzykę Johna Cage’a, włącznie z monumentalnymi „Sonatami i interludiami” na fortepian preparowany, które wykonuje z pamięci.

 

Od wieku nastoletniego jest zagorzałym badaczem i wykonawcą utworów Rudiego Stephana, który zginął tragicznie w wieku 28 lat w czasie I Wojny Światowej. Efekt tej pasji uwieczniony zostanie w 2017 roku na podwójnym krążku dla wytwórni SONY. Jego ostatnie CD, zawierające dzieła wszystkie Maurycego Ravela, wydane zostało w roku 2015 przez wytwórnię honens, które już w roku 2008 wydało jego debiutancką płytę z utworami Schumana.

 

W roku 2010 w swoim rodzinnym mieście, Uelzen (Niemcy), Hinrich Alpers powołał do życia własny coroczny festiwal połączony z kursami mistrzowskimi – “International Summer Academy Lüneburger Heide”, który pozwala zetknąć się ponad 30 młodym solistom z całego świata ze znakomitymi kameralistami, pedagogami oraz orkiestrą kameralną. W roku 2017 przekształci tę Akademię w roczny program zajęć weekendowych, specjalistycznych wykładów oraz działalności koncertowej.

 

Hinrich Alpers od wczesnego dzieciństwa uczył się u prof. Bernda Goetzke w Hanowerze, spędził również rok w Juilliard School pod kierunkiem Jerome’a Lowenthala. Dziś jest wykładowcą na dwóch uczelniach berlińskich –University of the Arts oraz Hanns Eisler School of Music.

 

Od roku 2007 posiada tytuł Artysty Steinway’a. Mieszka w Berlinie, oddaje się pasji do natury i nauki, angażuje czasem w kulinarne eksperymenty i słucha wszystkiego od muzyki chóralnej epoki renesansu do jazzu z XXI wieku.