Piątek, 29 czerwca 2018

 

Mozart i Beethoven na początek.
Beethoven i Mozart: dwaj z trzech Klasyków Wiedeńskich w programie występu inaugurującego tegoroczne „Wieczory w Arsenale”. Utwór Mozarta – młodzieńcze, wspaniałe Divertimento D-dur KV 136 – to jedynie krótkie preludium do całości „Wieczoru”. Głównym punktem programu będzie muzyka Beethovena – w niezwykłej aranżacji. Niemiecki pianista Hinrich Alpers zaprezentuje wraz z Orkiestrą Kameralną Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy kameralne wersje dwóch sławnych utworów Beethovena – IV Koncertu fortepianowego G-dur i V Koncertu fortepianowego Es-dur. Znane arcydzieła w mało znanej wersji, która może nas zaskoczyć i zachwycić.

 
          

Niedziela, 1 lipca 2018

 

Wieczór pieśni i arii.
Głos ludzki na dziedzińcu wrocławskiego Arsenału brzmi przepięknie! Bohaterkami drugiego „Wieczoru w Arsenale” będą dwie śpiewaczki: Paulina Horajska i Gabriela Gołaszewska. Obu sopranistkom towarzyszy przy fortepianie Krzysztof Trzaskowski. W programie arie i pieśni. Usłyszymy tak znane i lubiane utwory, jak aria Królowej Nocy z II aktu „Czarodziejskiego fletu” Mozarta, aria Rozyny z I aktu „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego, aria Hanny z IV aktu „Strasznego dworu” Moniuszki, pieśni Chopina, Moniuszki i Nowowiejskiego. Pianista wykona również wybrane kompozycje Fryderyka Chopina.

 
          

Środa, 4 lipca 2018

 

Rossini: pierwszy błysk geniuszu.
Gdy Gioacchino Rossini, przyszły słynny autor „Cyrulika sewilskiego” był jeszcze młodziutkim chłopcem, postanowił skomponować kilka sonat na cztery instrumenty smyczkowe. W rezultacie powstało sześć zaskakujących mistrzostwem i inwencją utworów, które możemy usłyszeć w komplecie podczas koncertu kameralnego. Sonaty Rossiniego to muzyczny, niewinny uśmiech prosto z Włoch. Łatwe i miłe dla każdego słuchacza, ale niełatwe dla wykonawców. Jeden z najlepszych przykładów muzycznej twórczości cudownego dziecka.

 
          

Piątek, 6 lipca 2018

 

Czuła Reguła. Grzegorz Turnau i Dorota Miśkiewicz.
Tego koncertu nie trzeba zapowiadać długimi komentarzami. Wystarczy krótko: Grzegorz Turnau i Dorota Miśkiewicz. Dwoje znakomitych wokalistów, piosenkarzy, poetów piosenki. Jedni z najbardziej muzykalnych artystów polskiej sceny piosenki. Muzyczną współpracę rozpoczęli już kilkanaście lat temu i kontynuują ją z powodzeniem. Ich wspólny koncert na „Wieczorach w Arsenale” odbędzie się w ramach projektu „Czuła Reguła”. To jeden z najatrakcyjniejszych punktów programu tegorocznego festiwalu.

 
          

Sobota, 7 lipca 2018

 

Wieczór atrakcji kameralnych.
Zjawiskowy, fantastyczny, impresjonistycznie ulotny Szymanowski, władczy i porywający Beethoven, zapierający dech wirtuozerią Liszt i zachwycający paryską lekkością i poezją Poulenc: oto pomysł na wspaniały koncert muzyki kameralnej. Zawdzięczamy go duetowi polskich artystek. Wystąpi skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska oraz pianistka Joanna Kacperek. W programie ich koncertu znajdą się tak znane dzieła, jak Sonata skrzypcowa A-dur „Kreutzerowska” Ludwiga van Beethovena, a także kompozycja „Driady i Pan” na skrzypce i fortepian z cyklu „Mity” Karola Szymanowskiego, największego po Chopinie kompozytora polskiego.

 
          

Niedziela, 8 lipca 2018

 

Finał z muzyką Vivaldiego.
Czy trzeba specjalnie zapraszać na „Wieczór” wypełniony muzyką Antonia Vivaldiego? To pytanie retoryczne. Vivaldi, „Rudy Ksiądz” z Wenecji, przyciąga niezmiennie rzesze słuchaczy, pragnących cieszyć się jego muzyką. Muzyką, która była kiedyś całkowicie zapomniana… Trudno w to dziś uwierzyć. Finał tegorocznych „Wieczorów w Arsenale” mogą Państwo przeżyć właśnie w towarzystwie muzyki Vivaldiego w interpretacji solistów i Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy. Będzie to atrakcyjny wybór Koncertów włoskiego mistrza w różnych konstelacjach instrumentalnych: trzy koncerty skrzypcowe, koncert na wiolonczelę, koncert na skrzypce i wiolonczelę oraz koncert na dwoje skrzypiec i wiolonczelę.