O koncertach

Niedziela, 26 czerwca 2016

 

Koncert inauguracyjny, otwierający jubileuszową, dwudziestą edycję „Wieczorów w Arsenale”. Na festiwalowej estradzie artystyczni gospodarze imprezy: Orkiestra Kameralna Wratislavia pod kierunkiem Jana Staniendy, dyrektora artystycznego Festiwalu. W programie na początku pogodna, serenadowa w charakterze muzyka – wczesna symfonia i jeden z koncertów skrzypcowych Wolfganga Amadeusa Mozarta. Później Rondo A-dur na skrzypce i smyczki Franza Schuberta. Na zakończenie zmiana nastroju na poważniejszy: Symfonia e-moll nr 44 „Żałobna” Josepha Haydna. Słowem: najpiękniejsza muzyka rodem z Wiednia.

 
          

Środa, 29 czerwca 2016

 

Niezwykła okazja do posłuchania zespołu kameralnego, wyróżniającego się zdecydowanie na muzycznym rynku swoim składem. Rzadko ma się sposobność usłyszeć, jak brzmią cztery wiolonczele, a taką właśnie obsadę posiada „Polish Cello Quartet”. Grupę tworzy czwórka młodych, utalentowanych wiolonczelistów. Zespół powstał przed zaledwie pięciu laty. Ma na swoim koncie liczne koncerty, w tym udział w takich międzynarodowych festiwalach, jak Wratislavia Cantans czy Jazztopad. Grają klasykę, ale z powodzeniem również improwizowali. Z uwagi na specyfikę obsady i brzmienia wykonują głównie utwory oryginalnie napisane na kwartet wiolonczel, niektóre prezentują polskiej publiczności po raz pierwszy. W programie festiwalowego występu m.in. Kazimierz Wiłkomirski i Alfredo Piatti.

 
          

Piątek, 01 lipca 2016

 

Powiew młodości. Wspólny koncert niezwykle utalentowanej młodej polskiej skrzypaczki Marty Kowalczyk oraz altowiolisty Daniela Palmizio z Włoch, uchodzącego obecnie za jednego z ciekawszych instrumentalistów w swojej dziedzinie. 25-letnia Marta Kowalczyk, pochodząca z Koszalina, jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Royal Academy of Music w Londynie, obecnie kształci się również w Cremonie u słynnego włoskiego mistrza skrzypiec, Salvatore Accardo. Artystka jest laureatką licznych konkursów międzynarodowych. W wykonaniu tego duetu (a czasem solo) posłuchają Państwo takich utworów, jak Passacaglia g-moll Händla/Halvorsena, Fantazja chromatyczna d-moll Bacha/Kodály’a na altówkę solo, duety Wolfganga Amadeusa Mozarta i IV Sonata na skrzypce solo Ysaÿe’a.

 
          

Niedziela, 03 lipca 2016

 

Obowiązkowy punkt w każdej edycji festiwalu „Wieczory w Arsenale”: koncert z muzyką popularną. Dopełnienie klasycznego, kameralnego nurtu programowego. Tym razem przed Państwem wystąpi znakomity i lubiany piosenkarz Mietek Szcześniak, którego bliżej przedstawiać nikomu nie trzeba. Artyście towarzyszyć będzie świetny zespół „Krzysztof Herdzin Trio”, którego lider, pianista Krzysztof Herdzin, należy do najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych polskich muzyków. Jest również kompozytorem i wybitnym aranżerem, zasłynął m.in. z jazzowych wersji utworów Fryderyka Chopina. Muzycy przedstawią program zatytułowany „Songs From Yesterday”, zawierający piosenki z repertuaru takich artystów, jak David Bowie, Eric Clapton, Stevie Wonder oraz zespołów „The Beatles” czy „The Rolling Stones”.

 
          

Środa, 06 lipca 2016

 

Niecodzienny i jedyny w swoim rodzaju festiwalowy występ: koncert w ramach obchodów 100-lecia Miasta Otwock. Grupa solistów-kameralistów wykona atrakcyjny program, złożony z utworów takich mistrzów, jak Wolfgang Amadeus Mozart (Kwartet obojowy F-dur oraz I Kwartet fletowy D-dur) i Luigi Boccherini (Kwintet na flet, obój i smyczki C-dur). Oprócz muzyki tych znanych powszechnie twórców zabrzmi również dzieło rzadziej wykonywane: I Kwintet na flet, obój i smyczki Ignaza Pleyel’a (1757-1831), austriackiego kompozytora, wydawcy i producenta fortepianów. W koncercie wezmą udział: flecistka Agata Igras, oboistka Kama Grott-Tomaszek, altowiolistka Bożena Nawojska, wiolonczelistka Lidia Grzanka-Urbaniak oraz Jan Stanienda, skrzypek i dyrektor artystyczny festiwalu.

 
          

Czwartek, 07 lipca 2016

 

Jeden z najciekawszych koncertów kameralnych tegorocznych „Wieczorów w Arsenale”. W programie muzyka niemiecka, rosyjska i polska. Oprócz muzyków związanych z Orkiestrą Kameralną Wratislavia gościnnie wystąpi pianistka Anna Rutkowska-Schock. W programie ciekawe grono kompozytorów XIX i XX wieku: I Kwartet fortepianowy g-moll op. 25 Johannesa Brahmsa, II Kwartet smyczkowy D-dur Aleksandra Borodina oraz IV Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz.

 
          

Piątek, 08 lipca 2016

 

Harfa dość rzadko gości na koncertach muzyki kameralnej, z tym większą zapewne przyjemnością posłuchają Państwo występu harfistki Malwiny Lipiec. Jest ona absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, doskonaliła swój kunszt wirtuozowski również w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Solistce towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Wratislavia pod kierunkiem Jana Staniendy. W programie niezwykle barwna mozaika utworów. Usłyszymy m.in. Serenadę na smyczki Mieczysława Karłowicza, Suitę na orkiestrę smyczkową op. 1 Carla Nielsen’a i Serenadę na smyczki op. 20 Edwarda Elgara. Warto szczególnie zwrócić uwagę na dwie repertuarowe perełki koncertu: „Medytację” z opery „Thaïs” Massenet’a oraz Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera.

 
          

Sobota, 09 lipca 2016

 

Z pewnością jeden z najoryginalniejszych koncertów tegorocznego festiwalu „Wieczory w Arsenale”. Wystarczy spojrzeć na ciekawy dobór instrumentów. Wystąpią: Adam Taubitz (skrzypce), Thomas Dobler (wibrafon) oraz Daniel Pezzotti (wiolonczela). Połączenie artystycznych sił perkusisty, skrzypka i wiolonczelisty w koncercie o intrygującym tytule „New Baroque, Piazzolla and more…”. Z pewnością wieczór atrakcyjnych niespodzianek.

 
          

Niedziela, 10 lipca 2016

 

Koncert finałowy tegorocznych, jubileuszowych „Wieczorów w Arsenale”. Jego solistką będzie zaledwie 22-letnia skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska, mogąca poszczycić się szeregiem sukcesów artystycznych. Młodej artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Wratislavia, grająca pod kierunkiem Jana Staniendy. W programie przede wszystkim muzyka klasyków wiedeńskich. Będą mogli Państwo posłuchać Koncertu skrzypcowego D-dur KV 218 Wolfganga Amadeusa Mozarta, Symfonii f-moll nr 49 „La Passione” Josepha Haydna, a także wczesnej Symfonii B-dur KV 22 Mozarta. Ponadto zabrzmi Fantazja na tematy z opery „Otello” Rossiniego autorstwa Ernsta, kompozytora i wirtuoza skrzypiec XIX wieku.